Přeskočit na obsah

O nás

Jsem komunitní porodní asistentka Laďka Ryšavá

Věnuji se těhotným ženám od začátku těhotensví a starám se o to, aby se těhotná žena ve svém krásném čase očekávání cítila vitálně a byla v co nejlepší fyzické formě a v psychické pohodě. Proto jsou těhotenské  poradny porodní asistentkou zásadní. Pomáhám ženám, aby příznivě a v klidu porodily své miminko či miminka. Připravuji ženy na porod v lekcích předporodních kurzů a cvičení. Hlídám dobrý průběh porodu a podporuji ženu v její porodní práci, aby měla z celého porodu co nejlepší prospěch. Pomáhám s kojením a otázkami kolem starání se o miminko. Pečuji o ženy po porodu, o porodní poranění, jizvy, funkčnost svalů pánevního dna. Cvičím s těhotnými i ženami po porodu. K mé profesi patří reprodukční zdraví žen, jak dál s plodností po porodu.

Těhotná žena s plyšákem

Těhotenství

 • První setkání v poradně pro těhotné ženy bývá nejčastěji od 12.-15.týdne těhotenství.
 • Pečuji nejen o těhotné ženy, se kterými jsme domluvené na péči u porodu, ale i o ženy z mých předporodních kurzů a cvičení, pokud to potřebují. Pro pomoc přicházejí těhotné ženy žádající jen ambulantní péči a třeba jen jednorázově.
 • Těhotenské  poradny probíhají v mé ambulanci v Mamicentru, které je akreditované jako ambulance porodní asistentky na Krajském úřadu Odboru zdravotnictví.
 • Pravidelně kontroluji zdraví těhotné ženy, projdeme a adekvátně řešíme všechny stesky a potíže, se kterými přijde.
 • Předcházím předčasným porodům a předčasnému odtoku plodové vody a pod. Zásadně jí mohu pomoci s prevencí potíží, které začíná třeba jen drobným dyskomfortem. 
 • Probírám s těhotnou ženou její otázky nebo obavy tak, aby si rozuměla a aby měla klidné těhotenství.
 • Sleduji zdravý růst miminka.
 • Velmi dobré výsledky jsou, když vidím těhotnou ženu vícekrát za těhotenství, vždy podle její situace.
 • Těhotné ženy mohou přicházet i na pravidelné těhotenské poradny po 4 týdnech, jak je obecně doporučeno.
 • Předporodní kurzy shrnují ženě, a případně jejímu muži, celé téma těhotenství, porod a poporodní období s miminkem. Uspořádá si, co je pro ni a její miminko podstatné. Naučím ji vnímat a projít svým porodem jako cestou ženy ke svému mateřství. Lekce jsou z části praktickou přípravou a část získávání informací.
 • Předporodní kurzy pro ženy, které už rodily obsahují témata, která zajímají ženy s určitou zkušeností porodu. Věnujme se se na míru tomu, s čím která přichází.
 • Cvičení pro těhotné směřující k vitalitě v těhotenství a úspěšnosti porodu jsem nazvala "Mamicviky pro dobrý porod".
 • Kurzy pro podporu dobře probíhajícího těhotenství pro ženy na začátku těhotenství s názvem "Těhotenstvím v pohodě", mají dávat fundované informace těm, které potřebují podporu, prožívají nejistotu, strach nebo zmatek apod.


Při porodu

Rodící žena potřebuje mít klidné a podporující porostředí, aby jí pomohly porodní hormony. Velkou devizou je, že se s rodící ženou známe už s těhotenství, a tak může vypustit mnohé starosti z hlavy a soustřdit se hlavně na svůj porod a uzavírání se "do sebe". Sleduji fyziologii průběhu porodu a v případě potřeby navrhuji nápravy. Většinu času jsem s rodící ženou. Když se porod rozběhne, většinou přijedu za ní domů, odkud, podle situace přejíždíme do porodnice ve Vyškově, se kterou mám smlouvu, jako zaměstnanec.

Po porodu

Spící novorozenec v peřince

Mnohé z žen, o které pečuji v těhotenství a při porodu, využívají možnosti ambulantního porodu. Zajistím tak další konroly s tím související, včetně odběru novorozeneckého screeningu (tzv.odběr z patičky) a kontrolou ženy. Zkontroluji kojení a prospívání miminka a vše, co je potřeba.

S miminkem

Maminky novorozenečka zajímá mnoho věcí, a tak nabídka témat je široká. Např.:l aktační poradenství v domácnosti nebo v mé ambulanci, jak se o miminko správně starat, jak ho správně nosit, spánek miminka, jak ho oblékat a kdy, co s uplakaným miminkem, vhodná kosmetika pro mimink, masáže pro novorozence, nošení v šátku, cvičení s miminkem a jeho motorický vývoj, výživa miminka, pokračující strava, ...

Posunout nahoru

Souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z používání našeho webu od Vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies. Jsou to malé soubory, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web dále zlepšovat.