Přeskočit na obsah

Znáte rozdíl mezi DIASTAZOU a ROZESTUPEM BŘIŠNÍCH SVALŮ?


Každá žena po porodu se zajisté setkala s termínem diastáza. Mnohé z žen se již v porodnici dozvěděly, že mají diastázu. Jiné ženy se o ní dozvěděly až při návštěvě fyzioterapeuta, kam je zavedly obtíže s pohybovým aparátem. V současné době je tento termín velmi často diskutovaný. Je ale vhodné se zamyslet,  kdy je diastáza opravdu problémem k řešení. Rozestup břišních svalů a diastáza nejsou dvě stejné věci, neboť při rozestupu nedochází k poruše struktury.

Rozestup svalů břicha v období těhotenství je přirozený fyziologický děj, který souvisí s tím, že se zvětšuje prostor v břiše pro rostoucí dítě. Po porodu by se mělo břicho vrátit do původního stavu. Potřebuje však k tomu svůj čas. Naše ženské tělo je pohledem přírody dokonalé a je schopné po porodu dělohu přirozeně zavinout. V případě, že se žena dostatečně hýbe, necvičí v šestinedělí rychle a silově, dodržuje správnou ergonomii pohybu, používá svůj brániční dech, stimuluje svaly do zavírání rozestupu, dopřeje si zašátkování břicha apod., pak má lepší podmínky k tomu, aby se její břicho vrátilo do původního stavu.
Diastáza je však důvodem k řešení v případě, kdy je vazivo natolik oslabené, že dochází k narušení jeho struktury. Jedná se tedy o nežádoucí stav, který je potřeba řešit. Důvod vzniku diastázy je neadekvátní tlak a tah za břišní vazivovou blánu a oblast vazivové  střední čáry břicha (linea alba). Lidé, kteří mají ve své pohybové výbavě tenkou svalovinu trupu a volnější vazivo, mají také častěji diastázu. Diastáza ráda tlakuje, proto mají ženy na pohled vypouklé bříško (břišní orgány se tlačí ven). Často si můžeme všimnout, že se objeví uprostřed břišní krajiny v oblasti linea alba vypouklá stříška, anebo naopak korýtko. Je to z toho důvodu, že slabé vazivo nedokáže udržet obsah dutiny břišní na místě. Diastáza sebou následně  nese celou řadu funkčních potíží.

Řešení diastázy bývá častokrát zdlouhavým procesem. Vyžaduje trpělivost, motivaci a podporu ve vnímání vlastního těla.

Proto Vám doporučuji nebát se a začít diastázu řešit. Naučit se o svém těle přemýšlet a více ho vnímat.                


Lenka Jakubíčková, fyzioterapeutka


Posunout nahoru

Souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z používání našeho webu od Vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies. Jsou to malé soubory, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web dále zlepšovat.