Přeskočit na obsah

PORODNÍ STRACHY

Porodní strachy.


Žena, která chce mít dítě, ví, že jí čeká cesta těhotenství a porodu. Po prvotní euforii a radosti se k pozitivním pocitům může připojit i balíček nečekaných. Jednou z nich je strach. O celém procesu růstu miminka a porodu si dokážeme načíst hodně, máme spoustu možností informovat se v různých místech naživo i přes internet. Ovšem některé informace nás formují už od dětství, kdy získáváme informace od své maminky, kamarádů, z televize. Tam někde se zážitky a emoce můžou ukládat do podvědomí, a vyplavou na povrch až v době těhotenství nebo porodu. I pobyt v nemocnici a zkušenosti s doktory zanechávají stopy, zážitky, které se nám vrývají do paměti. Je spousta dalších faktorů, které se taky podepisují na našem vnímání těhotenství a porodu. Pocit bezpečí v manželství, nebo nejistota v partnerském vztahu, stres v zaměstnání, a protiklad výborné zaměstnání, ze kterého žena na čas odejde a třeba cítí, že jí ujede vlak. Celková povaha a charakterové vlastnosti těhotné ženy. To vše hraje roli v tom, jak může být prožíváno těhotenství a porod.


Připomeňme si, jak se připravuje těhotná žena v těhotenství na miminko.  Budoucí maminka navštěvuje předporodní kurzy, chodí na cvičení pro těhotné, plavat, na poradny k doktorům, na ultrazvuky a na testy krevní, nebo na těhotenskou cukrovku. Pro dítě se nakupuje výbavička, postýlka, košík s nebesy, oblečení, zavinovačky, kočárek, technické vymoženosti jako monitor dechu, chůvičky, lahve, dudlíky, peřinky, hračky. A u toho všeho maminka prožívá spoustu pocitů, které s každým dalším obdobím přináší balíček radostných, euforických, ale často i komplikovaných emocí, prožitků a taky strachů. Možná stojí za to se zamyslet, kolik času věnuji přípravě svého těla a přípravě výbavy pro miminko a kolik vlastní psychice. Každý potřebujeme pro svoji vnitřní harmonii jiný poměr. Ovšem pocity a psychika dlouho byla potlačována a léta opomíjena. Dnes víme, že může hrát jednu z nejdůležitějších rolí v těhotenství, při porodu a následně i po něm. Proto je na místě otázka, jak se cítí těhotná, jak vnímá blížící se porod a pokud má obavy a strach, jakým směrem se může připravit na nadcházející životně důležité období co nejlépe.


Strach z porodu dokáže porod oddálit. Žena může mít delší těhotenství z důvodu, že tělo signalizuje, že není všechno tak jak má být. Strach je signálem, že se má ještě počkat na lepší podmínky. Strach v průběhu porodu dělá to samé. I nešťastně zvolená slova porodní asistentky, nebo špatně přijaté informace rodící ženou jí může způsobit to, že se porod zastaví a další pokračování nastane až se žena opět dostane do klidu.


Funkce strachu v přírodě je být náš pomocník. Ukazuje nám nebezpečí, abychom se mu mohli vyhnout, nebo bránit. Jako těhotná jsem byla ráda, když jsem v dopravním prostředku seděla. Ne, že bych nemohla a nezvládala stát, to ne, spíše jsem se cítila více v bezpečí. Strach z prudkého nárazu mi říkal, abych si raději sedla a u případného brzdění se ještě chytla. Takové strachy jsou cenné a pomáhají nám v životě. Důležité bylo mu naslouchat, porozumět, a vyjít mu vstříc.


Kdy je strach ještě pomocníkem a kdy jim přestává být je možné zjistit několika způsoby. Pokud jako v příkladu výše strachu naslouchám, pochopím jeho význam a dle toho se zařídím tak, že strach přestanu mít, je to strach pomocník. Pokud bych například nenastoupila do hromadné dopravy, protože mám strach, ale potřebuji se dostat k doktorovi, tak mi můj strach moc nepomáhá, naopak mi život značně komplikuje. A dalo by se říct, že obecně strach, který nám neumožňuje žít život v určitých mezích vyrovnanosti a pohodě, tak není k prospěchu, ale je zátěží. Pak je nejlepší s ním pracovat, aby se dostal do roviny spolupracovníka místo nepřítele.


Můžeme se setkat s rozmanitými strachy. Ty, které se týkají porodu jsou často následkem okolních společensky zažitých ustálených slovních spojení - to přežiješ, to zvládneš, zvládly to ty před tebou, ty to taky zvládneš, porod prostě bolí, je to příšerné, ale musí se to zvládnout, po nešťastné historky maminek - taky jsem tě porodila, taky to budeš muset vydržet, bylo to šílené, jsem ráda, že to mám za sebou, až po spousty vlastních představ, které jsou neurčité ale často děsivé, pokud žena bude rodit své první miminko. Strach z neznámého, strach z vlastního selhání, strach z vlastní nejistoty, neschopnosti to zvládat lépe.... Žena naočkována tím, že porod je něco "hrozného" má před sebou dlouhou cestu, k prožívání porodu jako něčeho nádherného a obohacujícího.


Je možné se připravit i psychicky za krátkou dobu na všechno? Ano, dá. Třeba ne na 100%, možná jen na 90, možná i méně, ale můžeme pro sebe udělat hodně, abychom dokázali pracovat se sebou, se svými pocity, se svými strachy. Můžeme se připravit na porod tak, aby situací, které nás potkají nebyly stresující, ale abychom je zvládly co nejlépe. Spoustu práce a nácviku můžeme udělat sami. Situacím, které nám přinášejí strach, nebo nepříjemné pocity se často můžeme vyhnout. Můžeme se učit vnímat, co nám dělá dobře a co špatně. Přemýšlet nad tím, jestli je nutné být v situacích, které nám přinášejí strach. Pokud se jim vyhnout nelze, můžeme se na ně připravit a posilnit se tak, aby neměly takovou sílu. A pokud si nevíme rady, vyhledat odborníka, který pomůže.


Pracuji formou integrativního koučinku založeném na polaritě. Pokud klientka prožívá negativní emoce a strach, tak hledáme formou otázek kdy a kde vzniká, kdy se projevuje. Nalézáme příčiny strachu a posouváme se formou užitečných otázek v polaritách. Například, v jakých situacích mám strach a v jakých nemám strach. Co je jiné v těchto situacích? Co nám funguje v situacích, kdy strach nemáme? Co je opakem strachu? Klid. Kdy jej nalézáme? Hledáme rozmanité zdroje, které nás můžou v situacích spojených se strachem posilňovat. Jaké zdroje je možné použít při prožívání strachu? Klientka sama nalézá své "vlastní" nejužitečnější zdroje, svoji vlastní vnitřní sílu, svůj klid, který potřebuje, své funkční modely které využívala v minulosti, a hledá nové, které by mohla použít v budoucnu. Nelze napsat obecně, co bude fungovat všem, protože porod je velmi mocná síla, která je každou ženou prožívána na základě její minulosti, na základě jejího jedinečného prožívání a taky na základě už zažitých zkušeností. A i to všechno se v průběhu let a života může měnit a to, co pomáhalo dříve již nemusí a naopak. Jediné, co lze doporučit je najít si někoho, komu se svěřím s důvěrou. Tak, jak si máme možnost vybrat porodní asistentku k porodu, tak si najít i kouče, nebo terapeuta, který nás povede k nalezení naší rovnováhy. Nejlepším bude žena, která již má zkušenosti


Porod je tak mocný a silný zážitek v životě ženy, že může způsobit mnoho škody, pokud žena není dostatečně připravena na to, jak má porod probíhat, nebo pokud je do něho zbytečně zasahováno. U prvorodiček je dobré, aby byly co nejlépe informované o průběhu porodu. Aby pochopily fyziologii celého procesu. Aby měly prostor, který potřebují a oporu, které budou důvěřovat. Pokud budou bolest vnímat jako něco, co podporuje porod, vztah k bolestem může být pozitivní. Bolest je kapitola sama o sobě. I na ní se dá připravit. To je práce se strachem z bolesti. Ovšem rozdílná je bolest chemicky neovlivněného přirozeného porodu a chemicky ovlivněného. Je možné se připravit na obojí, ovšem jiným způsobem. Je možné uchopit všechny stránky porodu tak, aby žena vycházela z porodu jako vítěz a ne jako někdo, kdo to nezvládl.

Práce se ženami, které již mají za sebou nějakou zkušenost bývá odlišná. Objevuje se nový element - strach z toho, co již zažily a zažít nechtějí. U ženy trauma z porodu vede k tomu, že již nechce další negativní zkušenost, a pokud plánuje další těhotenství taky k tomu, že chce zažít vše jinak a lépe. Do budoucna lze psychiku a vše co žena potřebuje nastavit tak, aby mohla mít co největší šanci uspět. Je možné zjistit, které věci byly špatně prožívané, které vedly k tomu, že zážitek z porodu byl takový jaký byl. Pak se může do další zkušenosti připravit vše tak, aby byl porod krásný.


Autor: Mgr. Laura Mynářová
Posunout nahoru

Souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z používání našeho webu od Vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies. Jsou to malé soubory, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web dále zlepšovat.