Přeskočit na obsah

Dech a těhotenství

Dech lidského těla je pohyb, který má určitou sílu a lokalizaci. Podílí se na trupové stabilizaci, rozvádí v těle teplo i chlad. Propojuje vnitřní prostředí organismu s vnějším. Je to jednoduše projev života.

U těhotných žen se často setkávám s poruchou plynulosti dechu a dalšími funkčními potížemi pohybového aparátu.

Nastávající maminky mají pocit, že se jim nedostává dostatek vzduchu a usilují různým dechovým cvičením o zlepšení svého dýchacího stereotypu např. „dýcháním břicha do plna“, Tzn. že hluboký silový nádech je soustředěný zejména do přední břišní krajiny.

Pokud je žena ve vyšším stádiu těhotenství a má rozestoupené břišní svaly, tak tlakuje do tohoto křehkého místa silovým nádechem a zhoršuje si nevědomě řadu věcí. Je třeba u těhotných žen myslet i na centraci dítěte v břiše během dýchání nastávající maminky, a proto nechceme dítě vytláčet ven usilovným hlubokým nádechem do přední břišní krajiny.   

Chceme-li pracovat s dechem správně, měli bychom myslet na adekvátnost dechové vlny, na její směr a záměr. Během dechového tréninku ženy v těhotenství, se snažíme o smysluplný nádech, při kterém žena roztáhne oblast dolních žeber do stran i předozadně a dech dále stoupá do hrudníku pod hrudní kost. V průběhu tohoto nádechu, by nastávající maminka měla vnímat, že dech směřuje adekvátně všemi směry do oblasti celého trupu kolem dokola „jako když si představíme dýchání do „barelu“.

Dech tedy potřebuje prostor! Prostor v břiše zůstává pro rostoucí miminko a maminka se učí využít a posunout dech více do hrudníku.

Nastávající maminka by se měla dozvědět i běžné věci ohledně oblékání v těhotenství. Jakou volit podprsenku pro zachování volného prostoru pro dech.  Ženy, obzvláště s větším poprsím, všude slyší, že obvod hrudníku musí být utažený, aby udržel poprsí, případně nesmí chybět i opora kosticemi. Ale je to správně pro funkci dýchání? Bohužel není. Utažený obvod omezí funkci bránice. Mezižeberní svaly jsou slabé, tlak kostic na žebra vyvolá další potíže např. i blokádu žebra a již tady máme řadu věcí, které nevhodně ovlivní plynulost dechu.

Vnímejte milé nastávající maminky svoje držení těla. Dítěti v centru vašeho bříška je nejlépe. Nevhodné vytlačování dítěte špatným dechem nepodporuje správnou polohu dítěte k porodu. Společnou snahou je centrace miminka až do porodu.


Mgr. Lenka Jakubíčková, fyzioterapeutka

Posunout nahoru

Souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z používání našeho webu od Vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies. Jsou to malé soubory, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web dále zlepšovat.